Erzurum'da Doğa Sporları

 MACERAYI, DOĞAYI VE SPORU SEVENLER; ERZURUM’UN ADRENALİN DOLU DERİN VADİLERİ SİZİ BEKLİYOR.

SporSlide1

Coğrafyasının  yüzde  64’ünü dağların oluşturduğu Erzurum, 3000 metreyi aşan yükseltileri, vadileri, nehirleri, gölleri, jeolojik oluşumları, sarp kayalıkları, sıradağları ve yaylalarıyla çok sayıda doğa sporu için elverişli şartlara  sahiptir. Erzurum, doğa yürüyüşü, dağcılık, dağ  bisikleti, jeep safari, rafting, kano, olta balıkçılığı, avcılık ve yamaç  paraşütü gibi birçok aktivite için eşsiz bir potansiyele sahiptir. Bölge, ilginç peyzaj formları ile de doğa sporcularına bir görsel şölen sunmaktadır.


doga-yuruyusleriDoğa yürüyüşü, Erzurum’da, giderek  önem  kazanan  bir doğa sporudur. Şehirde eşsiz manzaralar  sunan  patikaların geçtiği, doğal  çeşitliliğe sahip birçok dağ, tepe, yayla ve vadi vardır. Özellikle Palandöken zirvelerinde, Uzundere  ve İspir ilçelerinde bu tip faaliyetler için uygun  parkurlar bulunmaktadır.

Uzundere  Vadisi’nde, derin vadi ve yayla oluşumlarıyla farklı morfolojik özelliklere sahip, bazen  tırmanmayı gerektiren,  sarıçam ormanları, göl ve şelaleler arasından geçilen pek çok doğa yürüyüşü  koridoru bulunmaktadır. DATUR projesi kapsamında Uzundere  Vadisi çevresinde 9, İspir ilçesinde ise 8 rota tespit  edilmiştir. Bu rotaların uzunluk (u), zorluk (z) ve yükseklik (y) verileri belirlenmiştir.

 

 

Uzundere Rotaları:

 • Cevizli Yaylası (u:20 km, z: 2, y: 2260  m),
 • Uzunkavak- Yedigöller (u: 36 km, z: 3-4, y: 2600 m),
 • Sapaca Yaylası (u: 20 km, z: 2, y: 1100 m),
 • Engüzek  Kalesi (u: 6.5 km, z: 2, y: 1500 m),
 • Paisor Yaylası (u: 11 km, z: 3, y: 1800-2400 m),
 • Öşkvank Kilisesi (u: 7 km, z: 2, y: 1800-2400 m)
 • Carmis Yaylası (u: 13.4, z: 3, y: 1500-2400 m),
 • Balıklı köyü (u: 3 km, z: 1, y: 1200-2200 m)
 • Haho Klisesi (u: 3.1 km, z: 2, y: 1200-1600 m).

Uzundere çevresindeki en ilgi çekici rotalar Yedigöller, yaylalar arası geçişler, Enguzek Kalesi ve Öşkvank Kilisesi rotalarıdır.

İspir Rotaları:

 • Çamlıca Yaylası (u: 4 km, z: 1, y: 1207 m),
 • Davalı Yaylası (u:13.6 km, z: 4, y: 2000-2500 m),
 • Soğanlı (u: 7 km, z: 5, y: 2108-3200 m) ,
 • Moryayla (u: 7 km, z: 2, y: 1900-2400 m),
 • İspir Yedigöller (u: 11 km, z:3 y: 1900-3000 m),
 • Elmalı Mağarası (u: 4 km, z: 2, y: 1376 m),
 • Sorah Göl (u: 11 km z: 3 y:1207 m)
 • Ahlatlı- Zarnıç (u:14 km, z: 2, y: 1820-2320 m) rotalarıdır.

Bölgenin en ilgi çekici rotalarını ise Sırakonaklar-Davalı Yaylası ile Yedigöller oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra, Yoldere – Narman dağyolu ve Derinpınar Yaylası – Serdarlı rotaları ilginç doğal  özellikleriyle önemli bir alternatif oluşturmaktadır.


dagcilikDağlar ve vadiler şehri Erzurum’da amatör ve profesyonel dağcılar için çok sayıda parkur bulunmaktadır. İlin en yüksek noktalarından biri olan İspir – Erzurum arasında yer alan 323 metre  rakımlı “Mescit Dağları” şehrin doğa turizmi potansiyeli açısından bir “Alpin Bölge” olarak, uluslararası düzeyde markalaşmasına katkı sağlayacak niteliktedir. Aynı zamanda jeoloji laboratuarı görünümündeki Tortum Gölü ve çevresi, dağcılık konusunda giderek önemini artırmaktadır. Kaya tırmanışı ve iple iniş için belirlenen parkurlar Engüzek  Kalesiçevresinde ve Pehlivanlı Beldesi’nde yer almaktadır. Burada yer alan parkurların zorluk derecesi 5+, 6+, 7- şeklindedir.


Erdag-bisikletizurum coğrafyası için ideal doğa sporlarından biri olan dağ  bisikleti için İspir, Tortum ve Uzundere’de çeşitli zorluk derecelerinde rotalar bulunmaktadır. Bunlar; Ahlatlı-Zarnıç (zor), Uzundere  Yaylası (zor), Serdarlı – Pehlivanlı (orta), Derinpınar Yaylası – Serdarlı (zor), Engüzek  Kalesi (orta)  ve Yıkıklar (orta)  rotalarıdır.


jeep-safariDoğal güzellikleri ve ilginç yeryüzü şekilleriyle dikkat çeken  Erzurum’da jeep safari için ilgi çekici rotalar bulunmaktadır.

Bunlar; Uzundere  – Zuğar Boğazı, Serdarlı YaylasıUzunkavak YedigöllerKalavan Yaylası, Ahlatlı – Zarnıç, İspir – MoryaylaYedigöller, Yoldere – Narman dağ  yolu rotasıdır.


rafting-kanoDünyada rafting sporunun en iyi yapılabildiği akarsulardan biri olan Çoruh Nehri, İspir ilçesinden  geçmektedir. Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden  biri olan Çoruh, 1993 yılındaDünya Rafting Şampiyonası’na  ev sahipliği yapmıştır. Çoruh Nehri’nde ileri seviyedeki  parkurlar; Uzundere  ilçesinde bulunan Tortum Çayı’nda ise her yaştan yeni başlayanların kullanabileceği  parkurlar bulunmaktadır. Bu nehirlerde  rafting yapmak  için en uygun aylar Mayıs ve Haziran aylarıdır.

Çoruh Nehri ve Tortum Çayı kano sporu  için ideal koşullar sunarken, durgun  su kanosu  için Tortum Gölü tercih edilmektedir. Tortum Gölü kıyısında, kano, kürek ve sandalla  gezinti için gerekli iskele ve rampalar  bulunmaktadır.


olta-balikciligiErzurum, sahip olduğu  akarsuları, geniş ve derin su yüzeyleri ile olta balıkçılığı konusunda geniş olanaklar sağlamaktadır. Çoruh Nehri, Tortum Çayı, Ödük Çayı, Sırakonaklar Deresi, Tortum Gölü ve İspir Yedigöller’de alabalık, sazan  ve aynalı sazan türleri bulunmaktadır. Çoruh Havzası’ndaki bazı göl ve akarsularda kırmızı benekli alabalık, yasadışı avcılık ve kirlenmeden  dolayı azalmıştır. Olta balıkçılığı için, Tortum Gölü’nde bulunan, aynı zamanda bir mesire yeri olan, Bozburun  Yarımadası önerilmektedir. İspir Yedigöller, Kuzgun Barajı ve Yıkıklar sahasında kamp olanağı vardır.


avcilikÇok sayıda avlağın bulunduğu Erzurum av potansiyeli  yüksek bir şehirdir. Burada, yaban  keçisi, çengel  boynuzlu  dağ keçisi, yaban  tavşanı  ve yaban  domuzu gibi memeli türleri ile kınalı keklik, çil keklik, kaya kekliği, bıldırcın gibi kuşlar avlak sahalarında görülmektedir. Aşkale Karasu, Güney Pasinler, Kuzey Pasinler, Horasan  Tahirhoca, Köprüköy Yağan ve Pazaryolu  Çatakbahçe genel avlaklarında avcılık yapılabilmektedir. Güncel av yasakları için Erzurum İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden  bilgi alınabilir.


Engebeli ve yüksek dağlık-tepelik  bir arazi yapısına sahip olan Erzurum, yamaç paraşütçülüğü için de elverişlidir. Palandöken Dağları ve Tortum Gölü çevresi başta olmak üzere il genelinde yamaç  paraşütü için uygun noktalar bulunmaktadır.

yamac-parasutu

 

Tortum Gölü’nde botçuluk ve motorlu su araçlarıyla gezinti, kürekçilik, yelkencilik, su kayağı, sandalla  gezinti ve maket  yarışları; Tortum, İspir ve Olur’da mağaracılık, yapılabilmektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir