Erzurum'da Termal ve Sağlık Turizmi

ŞİFALI TERMAL SULARI, SAĞLIK TESİSLERİ, SON TEKNOLOJİ  HASTANELERİ VE KONFORLU HAVASIYLA ERZURUM, SAĞLIK VE ZİNDELİK SUNUYOR.

termal-saglik-turizmi

Termal turizm tesisleri ve hastaneleri ile Erzurum, Türkiye’nin en önemli sağlık merkezlerinden biridir. Bütün dallarda hizmet veren çok sayıda hastanenin bulunduğu Erzurum’da, sağlık kurumları teknolojik donanım ve nitelikli personel bakımından oldukça  güçlüdür. Bölgenin en önemli hastaneleri burada bulunmaktadır. Şehir merkezi ve ilçelerde 1 Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 17 devlet  hastanesi, 1 üniversite hastanesi, 1 özel hastane, 20 toplum  sağlığı merkezi, 28 aile sağlığı merkezi bulunmaktadır.

Erzurum, sahip olduğu kaplıcalarıyla da bölgenin  en önemli termal turizm merkezlerinden biridir. Pasinler, Ilıca ve Köprüköy’de bulunan  kaplıcalar, pek çok hastalık için şifa kaynağıdır. Kaplıca suları debi, sıcaklık, fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından oldukça  üstün özellikler taşımaktadır. Bu kaplıcalar, daha  çok mide, böbrek, sindirim sistemi ve romatizmalı rahatsızlıklarda tedavi  amaçlı kullanılmaktadır.

Erzurum’da Termal Turizm Tesisleri

Erzurum kent merkezi ve ilçelerinde 170’in üzerinde  termal turizme olanak sağlayacak kaynak tespit  edilmiştir. Pasinler ve Aziziye’de termal otel ve kaplıc Köprüköy’de çamur havuzları, Akdağ, Arzuti, Meman (Tekman), Hamzan (Tekman), Çimenözü (Çat) ve Hızırilyas’ta (Horasan) ilkel tesisler bulunmaktadır.  


ilica-termal-kaplicalariErzurum’un 15 km batısındaki  Aziziye ilçe merkezinde yer almaktadır. Sodyum  ve bikarbonatlı  kaynak suyu 39 °C sıcaklığa ve 25 lt/sn  akım değerine sahiptir. Kaplıca suyunun romatizmal  hastalıklara, göz hastalıklarına, sinir sistemi hastalıklarına, deri hastalıklarına ve metabolizma bozuklukları gibi bir dizi rahatsızlığa  iyi geldiği tespit edilmiştir. Aziziye Belediyesi tarafından işletilen tesislerde termal havuzların yanı sıra, hamam, masaj salonu, spor salonu, açık ve kapalı restoranlar, mescit, dinlenme  ve toplantı  salonları ile açık otopark bulunmaktadır. Tesis bünyesinde yer alan otel bölümü  36 oda 5 süitten  oluşmaktadır.


pasinler-kaplicalariErzurum’un 40 km doğusunda Pasinler ilçe merkezinde yer almaktadır. Bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli  ve kısmen de radyoaktif bileşimli olan kaplıca suyunun sıcaklığı 39-45 °C arasında değişmektedir. Ph değeri  6.5’dir. Kaynağı, 205 metreden doğal  çıkışlı olan kaplıca, 15 It/sn. akım değerine sahiptir. Kaplıcadan, içme ve banyo  kürleri şeklinde yararlanılmaktadır.

İçilerek kullanıldığında safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsak  üzerinde  etkili olmaktadır. Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu,  çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme  tedavisi için ise banyo  kürleri yapılmaktadır. Kaplıca alanında işletmeciliğini Pasinler Belediyesi’nin yaptığı 2 adet  kaplıca ve özel bir işletmeye ait 72 yatak kapasiteli bir termal otel bulunmaktadır. Bununla birlikte, 1000 yatak kapasiteli 5500 devremülkten oluşan Akasya Vadisi’ne ait termal tesis projesi inşaatı devam etmektedir. Pasinler’de yapımı devam eden bir diğer termal tesis ise Lalezar Termal’in 2014 yılı içerisinde hizmet vermeye başlaması beklenmektedir.


koprukoy-kaplicalariErzurum’un 56 km doğusundaki Köprüköy ilçe merkezine  3 km mesafede bulunmaktadır. Köprüköy ilçesinde daha  çok mineral miktarı yüksek olan çamurlardan yararlanılmaktadır. Bikarbonat, sodyum, kalsiyum, karbondioksit, demir ve bromür içeren kaplıca suyu; romatizmalı hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, göz hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları ve metabolizma bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İşletmeciliğini Köprüköy Belediyesi’nin yaptığı tesiste 2 adet  açık havuz ve çamur ünitesi bir oda bir mutfaktan oluşan pansiyon tipi evler bulunmaktadır.

 


Horasan  İlçesi’ne yaklaşık 10 km Erzurum’a 102 km mesafede yer alan Hızırilyas köyünde bulunmaktadır. Cilt hastalıkları, romatizma, kadın hastalıkları ve kemik kireçlenmeleri için şifa kaynağı olan su bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, karbondioksit gazı içermektedir. Horasan  Kaymakamlığı’nın yaptığı çalışmalar ile alanda  var olan tesisler iyileştirilmiş ve iki havuz yapılmıştır.


Erzurum’un 28 km kuzeyinde, Dumlu Dağı’nın eteğindeki Akdağ köyündedir. Jeotermal sahasında 30 °C sıcaklık ve 5 lt/sn  debiye  sahip ilkel bir kaplıca tesisi bulunmaktadır. Biokarbonat,  klorür, sodyum, magnezyum ve bromürlü kaplıca suyu mide, bağırsak, safra kesesi ve şeker hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcaların bulunduğu bölge  halk tarafından mesire yeri olarak kullanılmaktadır.


erzurumda-hastaneler-2Erzurum, kapasiteli ve çok yönlü hastaneleri ile Türkiye’nin önemli bir sağlık turizmi merkezidir. Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi gibi bölgenin  en önemli hastaneleri burada bulunmaktadır. Bunun yanı sıra özel hastane ve sağlık kurumlarında da konforlu bir hizmet sunulmaktadır. İlde; 279 uzman doktor, 383 pratisyen hekim, 831 hemşire, 521 ebe  görev yapmaktadır.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA HASTANESİ

erzurumda-hastanelerYapısal özellikleri ve ileri teknoloji kullanılarak oluşturulmuş tıbbi ve teknik donanımı, yenilikçi ve hasta  odaklı hizmet anlayışıyla ulusal ve uluslararası alanda  en yüksek düzeyde sağlık hizmeti vermektedir. 161 bin 500 metre  kare açık alan, 188 bin 670 metre  kare kapalı alan üzerine kurulan hastane, poliklinik, klinik, diyaliz, taş kırma ünitesi, nükleer tıp, radyoterapi, patoloji, sterilizasyon, merkez laboratuvarlar, kan bankası, dahili ve cerrahi yoğun  bakım üniteleri, organ  nakil ve yanık ünitesi, hemodinami ve genetik  laboratuarı, ameliyathaneler ile günübirlik ameliyathanesinde modern cihazlar ile hizmet vermektedir. Ayrıca hastanelerimizde uluslararası standartlara sahip Radyoloji Görüntüleme Merkezleri de bulunmaktadır.

BÖLGE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

bolge-hastanesiSağlık Bakanlığı tarafından 2007  yılında yapımı gerçekleştirilen hastane, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük sağlık merkezidir. 21 ameliyathane 5 yoğun  bakım odası, Yanık Merkezi, 12 cerrahi servis ve 12 dâhili servisin bulunduğu hastane; 8 süit hasta  odası, 179 adet  tek kişilik hasta  odası, 115 adet  iki kişilik hasta  odası, yeni doğan çocuk odası, travma  acil müşahede odası, dahili acil bay ve bayan  müşahede odası, “Anne Oteli”, kan merkezi, nükleer tıp, röntgen, MR, gama  kamera, tomografi ve anjiyografi üniteleri ile hizmet vermektedir. 149 bin 986 metre  karesi kapalı olmak üzere 150 bin 46 metre  kare alan üzerine kurulan hastanenin 8 acil çıkış kapısı, 30 asansörü ve toplam  1380 araç kapasiteli otoparkları  bulunmaktadır. Hastane envanterinde bir de ambulans helikopter  yer almaktadır.

Hasta ve hasta  yakınlarının her türlü konfor ve güvenini ön planda  tutan hastanede, hasta  odalarının tamamı içerisinde LCD ekran TV, buzdolabı, banyo-tuvalet ve lavabosu ile hasta  refakatçileri için yatak pozisyonuna çevrilebilir koltuklar bulunmaktadır.