Erzurum'da Yüksek İrtifa Spor Turizmi

yuksek-irtifa

fatih-terimHer gelişmiş ülkede olduğu gibi, ülkemizde de sporun yaygınlaşması ve elit yarışmacı sporcuların yetiştirilmesi çok önemlidir. Bu sürecin  başarılı yönetilmesi, iyi bir tesis  alt yapısının geliştirilmesi ile mümkündür.  Erzurum’da yapılan yeni futbol  tesisleri  Erzurum  ve yakın bölgenin futbol alanındaki üretkenliğini artırdığı gibi ülkemizin en önemli kulüplerine de kamp imkânı sağlayabilecek özelliktedir. Bu güzel ilimizde inşa edilen futbol sahası ve kamp tesislerinin ülkemize en üst düzeyde katkı sağlaması  dileğiyle emeği geçen herkese bir spor adamı olarak teşekkür ediyorum.

 Fatih TERİM
A Milli Takım Teknik Direktörü


yuksek-irtifa-antremaniYükseklik hipoksiyasının organizmada meydana getirdiği avantaj sağlayıcı fizyolojik uyumlardan sportif  performans elde edilmesidir.  Bu alanda ilk ciddi çalışmalar 1968 Meksika Olimpiyatları nedeni ile ele alınmıştır. Mexico City Olimpiyatları’ndan sonra  yüksek irtifada  yaşayan  atletlerin  özellikle dayanıklılık  sporlarında  daha  yüksek performans  göstermeleri,  insanları haklı olarak yüksek irtifa antrenmanı ile performans arasında ilişki kurmaya sevk etmiştir.

Yapılan çalışmalar  yüksek irtifanın sağladığı oksijeni az alanlarda  yapılan hipoksik (az oksijen) egzersizlerin sporcularda  performans  ve dayanıklılığı artırıcı yönde etki yaptığını ortaya koymaktadır. İnsan vücudu; irtifası yüksek alanlarda  bu  yüksekliğe uyum  sağlamak   adına  hemoglobinin  artması, alyuvarların çoğalması ve yüksek solunum hızı gibi göstergeleri  içeren bir dizi değişikliğe gitmektedir.  Başta  alyuvar üretiminin artması  ile yüksek irtifada vücut oksijen taşıyabilme kapasitesini artırmaktadır.


yuksek-irtifa-antremaninin-faydalari

Yüksek irtifaya vücudu uyumlu hale getirmek alyuvar oranında % 30 – 50 oranında   artış   anlamına   gelmektedir.   Bu  nedenle   uygun  yükseklikte yapılan  antrenmanlar sonucu  sporcuların kan hücresinde, hemoglobin sayısında  ve kas dokusundaki enzimlerde artış meydana gelmektedir. Bu artış yüksek ortamda az oksijenle yapılan antrenmanlara bağlıdır.

Uygun yükseklikte ve sürede yapılan yüksek irtifa antrenmanının ardından sporcuda  oksijen kullanma kapasitesi  ve hemoglobin seviyesi artarak  kas dokusunu  oksijenli ve oksijensiz ortamlarda dayanıklı hale getirmektedir. Bu  antrenman  sporcunun   daha   düşük   rakımlarda   performansını   ve dayanıklılığını artırmaktadır.

Her türden  spor branşında  antrenörler  sporcularından  bekledikleri yüksek dayanıklılık ve performansı özellikle sezon başlarında yaptıkları yüksek irtifa hazırlık kamplarında elde etmektedirler.


nerede-nasil-yapilirYüksek  irtifa  antrenmanının  faydalarından yararlanabilmek için ideal yükseklikler  1800   –  2300   m  arasındaki yüksekliklerdir.   1800   m’nin altındaki yükseklikler çok az  uyarıcı etki yapmakta,  2800  m  üzerindeki yükseklikler ise oksijen yetersizliğine sebep olmaktadır.

Yükseklik  antrenmanı  için en uygun süre  3-4  haftadır.   Antrenmanlar ne kadar sık tekrarlanırsa  adaptasyon  o kadar çabuklaşır. Bir sezonda  birkaç defa tekrarlanabilir. Yükseklik antrenmanlarında, yalnızca 10 günlük bir süre bile (minimal süre) etkili olmaktadır.


Erzurum kent merkezi Türkiye’nin kuzeydoğusunda (41 17 E; 39 55N) 1750 – 3176 m yükseklikleri arasında kurulmuştur.Erzurum yazları serin kışları ise sert bir iklime sahiptir. Yağışlar çoğunlukla kışın kar, ilkbaharda yağmur olarak düşer. Yaz aylarında yağışlı gün sayısı oldukça düşüktür. Sporcu performansını etkileyebilecek yüksek sıcaklık ve nemin bir arada yaptığı etki Erzurum’da hiçbir zaman görülmez. Bunun yanında, sıcak yaz günlerinde öğle saatlerinde bile kuzeydoğu ve doğu yönlü hafif esen serin rüzgârlar insanların sıcaklık streslerini alır.

Biyoklimatik konfor değerleri artık dünyada normal sıcaklık değerleri yerine kullanılmaktadır ve bir alandaki havanın insanlar a.ısından kalitesini ifade etmektedir. Bu değerleri hesaplamada en yaygın kullanılan PET (Physiological Equivalent Temperature) indeksi ile yapılan bilimsel bir .alışmada (Toy 2010), Erzurum’un da i.inde yer aldığı toplam 44 yerleşim yerinde bu değerler hesaplanmış ve Erzurum’un bu a.ıdan gerek insan sağlığı gerekse sporcu performansı a.ısından .ok olumlu .zelliklere sahip olduğu belirlenmiştir.

erzurumun-avantajlari-2

1995  yılında yapılan bir tez  çalışmasında   atletlerin  Erzurum’da yüksek irtifada  antrenman  yaptıktan  sonra  deniz  seviyesindeki performansları değerlendirilmiş  ve Erzurum’un olumlu özelliklere sahip  olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır (Doğar 1995).

Erzurum  bütün  bu  özelikleri  ile sadece sporculara değil  antrenör ve hakem eğitimlerine de oldukça yüksek bir düzeyde hitap edebilmektedir.

Erzurum kent  merkezinde  (Aziziye ilçesinde)  modernize  edilmiş termal tesisler  ve gerek  Bölge Eğitim ve Araştırma  Hastanesi  gerekse  Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi  de sporcu sağlığı açısından uygun altyapıları ile sporcu kampları için hizmet verebilecek durumdadırlar.

Erzurum konaklama imkanları açısından  da sporcu  kapları sezonu  kayak otellerinin düşük sezonuna  denk geldiği için fiyat avantajı sunabilmektedir. Sporcuların  saha   çalışmaları  dışında  kullanabilecekleri fitness   centre, hamam, sauna gibi tesisler bulunmaktadır. Özellikle futbol sahalarının kent merkezinde ve otellere oldukça yakın bir konumda bulunması şehrin önemli bir avantajıdır.

Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi

Yetenekli gençleri olimpiyatlara hazırlamak üzere kurulan Türkiye Olimpiyat Hazırlık  Merkezleri’nden   biri  Erzurum’da   bulunmaktadır.   Erzurum’da boks,   atletizm,   buz  pateni   ve  kayak  dallarında  olimpiyatlara  sporcu yetiştirilmektedir. Erzurum Olimpiyat Hazırlık Merkezi, Atlama Kuleleri’nde yer almaktadır.


erzurum-yuksek-irtifa-kamplariTarihi  6  –  7  bin yıl  öncesine  kadar  giden  tarihi  kentte  hizmetler  sektörü,hayvancılık ve kış turizmi  ana  faaliyet alanlarıdır. Erzurum’da kış turizmine yönelik kamu eliyle yapılan spor tesislerine  ilave olarak özel sektöre ait 5 adet konaklama tesisi de bulunmaktadır.

Bu tesislerin  toplam  yatak kapasitesi  2000’in üzerindedir. Bu tesislere  ilave olarak şehir  merkezinde  de  üç  yıldızlı  oteller  mevcuttur.  Erzurum  ulusal  ve uluslararası  çok  büyük  sportif   organizasyonlara  başarıyla   ev  sahipliği yapmıştır (UNIVERSIADE 2011).

Futbol antrenmanları için uygun futbol sahası sayısı bakımından Erzurum’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne ait Kazım Karabekir Stadyumu’na ilave olarak  stat  çevresinde  ve Aziziye ilçesinde yapılması planlananlarla beraber 9, Atatürk Üniversitesi içerisinde 2 adet olmak üzere toplam 11 adet saha  bulunmaktadır.  Bununla beraber,  Erzurum Büyükşehir Belediyesinin de  Palandöken  ilçesi sınırları içerisinde  yapımına başlanan  5 adet  saha bulunmaktadır. Tüm antrenman sahaları UEFA standartlarına sahiptir.

futbol-kulupleri

Futbol kulüplerinin yaz ve kış kamplarını organize eden acente temsilcileri, Erzurum’dasahaları inceledi ve Vali Ahmet Altıparmak’ı makamında ziyaret etti. (12.11.2013)


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir